Transitions Trestle Dining Table
The Transitions Dining Collection is constructed from solid acacia and is offered in a beautifully rustic two-toned driftwood and sable finish. Two extension table options are offered in counter and dining variations, both featuring 20” storing leaves and metal tubular stretchers and accents. Dining chair, bench and counter stool feature ergonomic wooden seats shaped for comfort, the Sideboard features plentiful storage options as well, with weathered brass hardware.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two-Toned Driftwood and Sable Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Acacia and Select Hardwoods | Yes |
| Rustic Transitional Style | Yes |
| 2 Table Options with tubular metal stretchers | Yes |
| Features a 20″ self storing extension leaf | Yes |
| Construction | Solid Acacia and Select Hardwoods |
| Product Dimensions | 42″W x 76″ – 96″D x 30″H |
| Weight | 125 Lbs. |
| Cube | 19.9 |
| Style | Rustic Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Driftwood and Sable |
| Kit Components | (1) TR-TA-4296-DWS-BSE & (1) TR-TA-4296-DWS-TOP |
| Collection | Transitions |
| Product Cube | 19.9 |
| Product Weight | 125 |
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood Stain |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Transitions Trestle Dining Table
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood Stain |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Queen Standard Bed
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87.1 × 67.375 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions King Storage Bed
| Weight | 330 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87.1 × 83.375 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Stool
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.5 × 43 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Nightstand
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 26 × 29.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions King Standard Bed
| Weight | 174 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87.1 × 83.375 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Dresser
| Weight | 274 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 66 × 44 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Dresser
| Weight | 274 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 66 × 44 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Chest
| Weight | 238 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 54.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Mirror
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.63 × 49.75 × 32 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Sideboard
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 62 × 56.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Chest
| Weight | 238 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 54.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Horizons Dining Table
Rhett 96″ Dining Table
Sunset D5783-21 Trestle Dining Table
Marquez Dining Table
Symmetry Dining Table
Symmetry Silver Dining Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Symmetry |
| Features | Power |
Troy Oak 89″ Dining Table
| Dimensions | 40 × 89 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Natural Parota Round Table top
Natural Parota Round Table base
Burkhaus Dining Extension Table
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 30.25 × 40 in |
| Color | Brown, Dark Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.