Transitions Nightstand
The Transitions Bedroom Collection is constructed from solid acacia and is offered in a beautifully rustic two-toned driftwood and sable finish. The beds are offered in standard and storage options featuring weighty bar pull styled hardware. Bring this rustic transitional styled collection into your home now and easily bring warmth into a room revamp.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two-Toned Driftwood and Sable Finish | Yes |
|---|---|
| Solid Acacia and Select Hardwoods | Yes |
| Rustic Transitional Style | Yes |
| Hardware is finished in a weathered brass | Yes |
| Recharging outlet angled on back | Yes |
| 3 spacious drawers | Yes |
| Construction | Solid Acacia and Select Hardwoods |
| Product Dimensions | 26″W x 17″D x 29.75″H |
| Weight | 73 Lbs. |
| Cube | 11.87 |
| Style | Rustic Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Driftwood and Sable |
| Collection | Transitions |
| Product Cube | 12.21 |
| Carton Weight | 72.6 |
| Product Weight | 61.6 |
| Color Code | DWS |
| Color Name | Driftwood and Sable |
| Carton Dimensions | 29″W x 20.5″D x 34.5″H |
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 26 × 29.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Transitions Chair
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.5 × 20.5 × 40.88 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Trestle Dining Table
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood Stain |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Stool
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.5 × 43 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Dresser
| Weight | 274 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 66 × 44 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Queen Standard Bed
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87.1 × 67.375 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Queen Storage Bed
| Weight | 310 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87.1 × 67.375 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions King Standard Bed
| Weight | 174 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 87.1 × 83.375 × 62 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood |
| Style | Rustic Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Dining Bench
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 63 × 17.5 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Dresser
| Weight | 274 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 66 × 44 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Counter Trestle Table
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 40 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood Stain |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Chest
| Weight | 238 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 54.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Driftwood and Sable |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Transitions Trestle Dining Table
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 42 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood Stain |
| Style | Rustic Transitional |
| Collection | Transitions |
| Features | Storage |
Foundations Nightstand
Foundations Nightstand
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Balam 2 Drawer, Nightstand
Dorsey Two Drawer Usb-charging Nightstand In Granola
Emery Three Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Parota Nova 2 Drawer Nightstand
Greer Three Drawer Nightstand
Foundations Nightstand
Foundations Nightstand
Tribeca Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.