Vineyard Row Queen Upholstered Bed
Embracing the rustic charm, laid-back aesthetic and craftsman architecture of the Napa Valley, the Vineyard Row Queen Upholstered Bed is made of Pecky Hickory Veneers with an upholstered headboard covered in White Zin-colored fabric. Square-peg joinery on the footboard adds to the hand-crafted ambience. Includes the headboard, footboard and rails.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Primary Materials | Pecky Hickory Veneers with Fabric |
|---|---|
| Fabric | 57% Polyester, 43% Cationic Poly |
| Cleaning Code | S |
| Queen sizeFabric upholstered headboardWood footboard and railsFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma regionDistressed Finished: Wire brushing | Yes |
| Finish | Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 197 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 64 × 66 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Vineyard Row |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Vineyard Row Post Back Upholstered Arm Chair
Vineyard Row Ladderback Side Chair
Vineyard Row Round End Table
Vineyard Row Two Drawer Nightstand
Living Room Vineyard Row Console Table Top
Casual Dining Vineyard Row Round Dining Table Barrel Base
Vineyard Row Counter Chair
Living Room Vineyard Row Console Table Barrel Base
Vineyard Row California King Panel Bed
Vineyard Row Accent Chair
Vineyard Row Small Console
Vineyard Row Entertainment Credenza
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Sundance King Panel Bed
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Cumulus – Cozy Snow Bed
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
Parota Platform Bed
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.