Vineyard Row Round Dining Table
Inspired by the casual wine country lifestyle, the 62-inch-round Vineyard Row Dining Table has a wine-barrel-shaped base and a two-tone finish combining the light-and-airy Sonoma on the top and the robust Napa finish on the base, both over Pecky Hickory wood.
Product Details
| Round shapeTwo-tone finish with Sonoma on table top and Napa on table baseWine barrel designed baseRustic, hammered metal accentsFinish: Sonoma (Top): a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region. Napa (Base): a darker | Yes |
|---|---|
| Primary Materials | Pecky Hickory Veneers and Resin |
| Finish | Sonoma (Top): a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region. Napa (Base): a darker aesthetic inspired by the robust red wines of Napa Valley. |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 62 × 62 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Vineyard Row Entertainment Credenza
Casual Dining Vineyard Row Round Dining Table Barrel Base
Casual Dining Vineyard Row Round Dining Table Top
Living Room Vineyard Row Console Table Top
Casual Dining Vineyard Row Rectangle Dining Table Top
Vineyard Row Rectangle Cocktail Table
Vineyard Row Round End Table
Vineyard Row Wardrobe
Vineyard Row Two-Door Nightstand
Vineyard Row Ladderback Side Chair
Vineyard Row Post Back Upholstered Arm Chair
Vineyard Row King Panel Bed
Contemporary Dining Table with Self-Storing Leaf
| Dimensions | 92 × 40 × 30.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Contemporary |
Oslo Counter Table
| Dimensions | 7694 × 38 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Symmetry Dining Table
8681 Natural Parota Dining Table
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.5 × 78.75 × 30.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Rustic |
Dovetail Dining 100 Inch Gathering Dining Table
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown |
| Style | Mission |
| Features | Wood |
Natural Parota Round Table base
Oslo Counter Table
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 38 × 36 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | WCT |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Gavin Dining Table
Marquez Dining Table
Rhett 96″ Dining Table
Sahara Rectangular Table
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.25 × 86.5 × 33 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown, White |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Rustic |
Marcus Counter Table
| Dimensions | 42 × 90 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Nest Home Collection |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.