Vineyard Row Display Cabinet
Inspired by California wine country and influenced by the quaint bungalows and craftsman architecture of the region, the Vineyard Row Display Cabinet is made of Pecky Hickory and White Oak Veneers with wood-framed seeded glass doors with rustic hammered metal hinge accents. The cabinet features a two- tone finish with the light-and-airy Sonoma on the inside and the robust Napa on the doors. Along with two self-closing drawers, there are two lights with a 3-intensity touch-switch located on the right middle hinge. The hammered metal bar pulls complement the metal hinges.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two wood framed seeded glass doorsTwo lights with three intensity touch switch located on right middle hingeSix self-closing drawersTwo-tone finish features Napa on the doors and exterior and Sonoma on the insideRustic, hammered metal accentsFinish: Napa | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Shelf Opening | 43.75W x 16.25D x 13.625H |
| 2nd Row Shelf Opening | 43.75W x 16.25D x 13.25H |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 92.50 |
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 408.00 |
| Carton Width | 50.50 |
| Clearance | 4.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 41 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 15.5W x 13.5D x 6.5H |
| Glass Insert Count | 2 |
| Glass Insert Dimensions | 40.5W x 13D x .25TH |
| Height | 86.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory and White Oak Veneers, Seeded Glass, Tempered Glass and Light |
| Number of Drawers | 6 |
| Number of Lights | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 46.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 386 |
| Image Role Data | {“6952_75906_85_room”:[“Room Image 1″],”6952_75206_80_75450_80_75906_85_room”:[“Room Image 2″],”6952_75906_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952_75906_85_open_silo”:[“Silo Image |
| Weight | 386 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 46 × 86.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Vineyard Row King Upholstered Bed
Vineyard Row Wardrobe
Casual Dining Vineyard Row Rectangle Dining Table Top
Vineyard Row Rectangle Cocktail Table
Vineyard Row Queen Upholstered Bed
Vineyard Row Accent Chair
Vineyard Row Round Pedestal End Table
Vineyard Row Round Cocktail Table
Vineyard Row Console Table
Vineyard Row California King Panel Bed
Vineyard Row Round Dining Table
Vineyard Row Small Console
Sunset D5783-14 Buffet
Bates Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 69 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Rustic |
| Collection | Adrienne |
| Features | Storage |
Eden Server
| Weight | 172 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 36.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic |
| Collection | Eden |
| Features | Storage |
Astrid Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Astrid |
| Features | Storage |
Toronto 4 Door Sideboard
Finnley Four-Door Sideboard
Oslo Pantry Cabinet
Kali Iron Four Door Cabinet
Albion Sideboard
Lennox Four-Door Sideboard
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.