Vineyard Row Round End Table
Inspired by California wine country and influenced by the quaint bungalows and craftsman architecture of the region, the 24-inch round Vineyard Row End Table is crafted of Pecky Hickory Veneers with rustic hammered metal brackets beneath the top and the base. There are three legs and one fixed shelf.
Product Details
| One fixed shelfRound shapeThree legsRustic, hammered metal bracketsPatterned veneer on topFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region. Rustic, hammered metal accents.Distressed Finished: Rasping, sandbl | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 14.00 |
| Carton Length | 28.50 |
| Carton Weight | 88.00 |
| Carton Width | 30.25 |
| Clearance | 4.625 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 21 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers and Metal |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 24W x 24D x 17.25H |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“6952_85001_80_80211_80_80116_86_6952_80216_80_room”:[“Room Image 1″],”SS925_LPH1_A_RCH_085_L_6952_80116_80211_80_6700_50005_02_room”:[“Room Image 2”],”SS925_LPH1_A_RCH_085_L_6952_80116_80_6 |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 25.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Vineyard Row Console Table
Vineyard Row Wardrobe
Vineyard Row California King Panel Bed
Vineyard Row Friendship Table
Vineyard Row Buffet
Casual Dining Vineyard Row Rectangle Dining Table Top
Vineyard Row Display Cabinet
Vineyard Row Rectangle Cocktail Table
Casual Dining Vineyard Row Rectangle Dining Table Base
Vineyard Row Queen Panel Bed
Vineyard Row Seven-Drawer Dresser
Vineyard Row Four-Drawer Door Chest
Jackson End Table
Pinebrook T1755-04 Rectangular End Table
Occasional Tables
Dalenville End Table
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 23.63 × 24.13 in |
| Color | Brown, Gray, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern design. Made with oak veneers and engineered wood in a warm gray finish. Cocktail and end tables are accented with a distressed sand casted aluminum base in antique pewter finish. Coordinates with the A4000421. |
| Brand | Ashley Furniture |
Mercer End Table
Layne 20″ End Table
| Dimensions | 20 × 20 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Nyla End Table
| Dimensions | 1958 × 1934 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern, Rustic |
Santorini End Table
Stowe End Table
Sahara End Table
Taos End Table
Brennon End Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.