Vineyard Row Two Drawer Nightstand
Embracing the rustic charm and organic aesthetic of Sonoma and the Napa Valley, the Vineyard Row Two-Drawer Nightstand is crafted of Pecky Hickory and White Oak Veneers finished in the light and airy Sonoma. With tapered legs, the nightstand has two self-closing drawers and a wire cord clip on the back.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two self-closing drawersTop drawer has removable black felt linerWire cord clip on backTapered legsFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region.Hardware: Rustic, hammered bar pulls.Distressed Finished: R | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 37.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 121.00 |
| Carton Width | 30.25 |
| Clearance | 11.125 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.625 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 23.5 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Dimensions | 19.875W x 12.25D x 5.625H |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory and White Oak Veneers |
| Number of Drawers | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 99 |
| Image Role Data | {“6952_90016_80_90866_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_90266_80_90016_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_90866_80_90010_80_90016_80_room”:[“Room Image 3″],”6952_90016_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Si |
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 26 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Living Room Vineyard Row Console Table Barrel Base
Vineyard Row Demilune Nightstand
Vineyard Row Display Cabinet
Vineyard Row Four-Drawer Door Chest
Vineyard Row Three-Drawer Nightstand
Casual Dining Vineyard Row Round Dining Table Top
Vineyard Row Console
Vineyard Row Small Console
Vineyard Row Round Pedestal End Table
Vineyard Row Rectangle Dining Table with Two 20-inch Leaves
Vineyard Row Wardrobe
Vineyard Row California King Panel Bed
Antique 2 Drawer Nightstand
Dorsey One Drawer USB-charging Nightstand in Granola
Menton Nightstand
Menton Nightstand
Greer Three Drawer Nightstand
Dorsey Two Drawer Usb-charging Nightstand In Granola
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Dovetail Night Stand – 754-227
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 26 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sun Bleached White |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Linea Nightstand
Serenity Balboa Two Drawer Nightstand
Modern Wilshire Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.