Vineyard Row Console
Inspired by the casual wine country lifestyle and the craftsman architecture of the Napa Valley, the Vineyard Row Console is crafted of Pecky Hickory Veneers with rustic hammered metal bracket accents and finished in the light-and-airy Sonoma. Featuring two fixed shelves, it can be used from either side and accommodates up to an 80-inch TV.
Product Details
| 1st Row Shelf Opening | 80W x 18D x 12.125H |
|---|---|
| 2nd Row Shelf Opening | 80W x 18D x 12.125H |
| Carton Height | 17.25 |
| Carton Length | 27.50 |
| Carton Weight | 276.00 |
| Carton Width | 85.00 |
| Clearance | 4.75 |
| Depth | 23.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 34.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers and Metal |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 254 |
| Image Role Data | {“6952_75217_80_75400_80_75410_80_75900_80_55470_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_75217_80_75400_80_75410_80_75900_80_55470_80_room2”:[“Room Image 2″],”6952_55470_80_room”:[“Room Image 3”],”69 |
| Weight | 254 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 80 × 34.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Vineyard Row Two-Door Nightstand
Vineyard Row Two Drawer Nightstand
Vineyard Row Round Cocktail Table
Vineyard Row Post Back Upholstered Arm Chair
Casual Dining Vineyard Row Rectangle Dining Table Top
Vineyard Row California King Upholstered Bed
Vineyard Row Small Console
Vineyard Row Demilune Nightstand
Vineyard Row Accent Chair
Vineyard Row Four-Drawer Door Chest
Vineyard Row Friendship Table
Vineyard Row Display Cabinet
Antibes Entertainment Credenza
Cornelia Entertainment Credenza
Cosala 4 Doors & Shelves 93″ TV Stand w/ Dark Brown Finish
Monolith Entertainment Credenza
Fynn Blonde Display Cabinet
4 Drawer TV Stand IFD9921STN
Rune Entertainment Credenza
Flora Entertainment Credenza
Foundations Entertainment Credenza
Prado Entertainment Credenza
Fynn Light Oak Display Cabinet
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 45 × 89 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Fynn |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.