Vineyard Row Wine Barrel End Table
Capture the essence of the Napa Valley lifestyle with the Vineyard Row Wine Barrell End Table. The 22-inch-round table is inspired by a rustic wine barrel and has two doors with soft-close hinges, magnetic catches and one adjustable wood shelf behind doors, along with rustic, hammered accents. Crafted of Pecky Hickory Veneers, it is finished in Sonoma, a light-and-airy color reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region.
Product Details
| Two doors with soft close hinges and magnetic catchesOne adjustable wood shelf behind doorsRound shapeWine barrel designRustic, hammered metal accentsFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region.Hardware | Yes |
|---|---|
| 1st Row Shelf Opening | 13.75W x 12.75D x 9.5H |
| Base Panel Opening | 13.75W x 20D x 10H |
| Carton Height | 30.25 |
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 88.00 |
| Carton Width | 26.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Height | 25.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers with Resin |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing Type | Bleaching, chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“6952_80115_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_50000_80_55478_80_80115_80_80310_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_80115_80_80211_80_room”:[“Room Image 3″],”6952_80115_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Si |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Vineyard Row Rectangle Cocktail Table
Vineyard Row Round Cocktail Table
Vineyard Row Wardrobe
Vineyard Row California King Panel Bed
Casual Dining Vineyard Row Rectangle Dining Table Top
Vineyard Row Counter Chair
Vineyard Row King Panel Bed
Living Room Vineyard Row Console Table Top
Vineyard Row Demilune Nightstand
Vineyard Row Seven-Drawer Dresser
Vineyard Row Console
Vineyard Row Four-Drawer Door Chest
Sandy 20″ Drum Accent Table
| Dimensions | 20 × 20 × 18.5 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Marstream End Table
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 23 × 24 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Pinebrook T1755-04 Rectangular End Table
Mercer End Table
Brynn Accent Table
Bowden T4635-03 Rectangular End Table
Lilo Drum Accent Table
| Dimensions | 14 × 14 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Wiltshire T4701-03 Rectangular End Table
Layne 20″ End Table
| Dimensions | 20 × 20 × 22 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Brennon End Table
Brooklyn End Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.