Vineyard Row Counter Chair
In a timeless design inspired by craftsman-style architecture, the Vineyard Row Counter Chair has a shaped wood seat, rustic metal base with tapered legs and a metal stretcher and footrests. It is finished in Sonoma, a light and airy stain reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region.
Product Details
| Carton Height | 29.25 |
|---|---|
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 75.00 |
| Carton Width | 24.00 |
| Depth | 16.50 |
| Height | 23.75 |
| Material Description | Wood and Metal |
| Material Filter | Wood |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 250 |
| Width | 19.75 |
| Weight | 53 |
| Image Role Data | {“6952_75450_80_75206_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_80351_80_450_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_75206_80_75450_80_room”:[“Room Image 3″],”6952_75450_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 A |
| Weight | 53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 19.75 × 23.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Vineyard Row Console
Vineyard Row Queen Upholstered Bed
Living Room Vineyard Row Console Table Top
Vineyard Row Round Dining Table
Vineyard Row Queen Panel Bed
Vineyard Row Friendship Table
Vineyard Row Four-Drawer Door Chest
Vineyard Row Rectangle Cocktail Table
Casual Dining Vineyard Row Round Dining Table Barrel Base
Vineyard Row Ladderback Side Chair
Vineyard Row Buffet
Vineyard Row Console Table
Helix Barstool
| Dimensions | 18 × 21.25 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Mayer Leather Bar Stool – Jet Black
SNF 8175 Barstools
| Dimensions | 23 × 24 × 41 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Collection | Canadel |
| Features | XT |
| Style | Modern |
| Customizable | Customizable |
Valebeck Bar Height Bar Stool
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 42 × 19.25 in |
| Color | Brown, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Maddox III Counter Stool
| Dimensions | 24.25 × 19.5 × 40.75 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Regal Barstool
| Dimensions | 20.5 × 17 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Escape Dining Swivel Bar Stool With Auto Return
Monroe Barstool
| Dimensions | 21 × 18.75 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | White |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.