Vineyard Row Queen Panel Bed
Inspired by California wine country and influenced by the craftsman architecture of the region, the stunning Vineyard Row Queen Panel Bed has a cutout fretwork design on the headboard and footboard and rustic, hammered metal accents. It is crafted of Pecky Hickory Veneers and finished in the light-and-airy Sonoma. Includes the headboard, footboard and rails. The 6952-90267-80 Headboard can be used alone.
Product Details
| Primary Materials | Pecky Hickory Veneers and Metal |
|---|---|
| Queen sizeHeadboard and footboard features cutout fretwork designRustic, hammered metal accentsFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region. Rustic, hammered metal accents | Yes |
| Finish | Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region. Rustic, hammered metal accents |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Weight | 271 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 88.5 × 64.25 × 72.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Vineyard Row |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Vineyard Row Queen Upholstered Bed
Living Room Vineyard Row Console Table Barrel Base
Vineyard Row Friendship Table
Vineyard Row Demilune Nightstand
Vineyard Row Round Dining Table
Vineyard Row King Panel Bed
Vineyard Row Seven-Drawer Dresser
Casual Dining Vineyard Row Rectangle Dining Table Base
Vineyard Row Wine Barrel End Table
Vineyard Row Two Drawer Nightstand
Vineyard Row Rectangle Dining Table with Two 20-inch Leaves
Vineyard Row Round Pedestal End Table
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Parota Parota, King Bed
Foundations Panel Bed King
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Socalle Queen Platform Bed
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 81.5 × 15.31 × 62.64 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Matte black finish with a subtle replicated wood grain. Contemporary handles in a dark pewter colored finish. Spacious drawers with ball-bearing glides offer a smooth opening and closing of the drawer. Vinyl wrapped drawer sides and back for extra durability. Platform beds (EB1865-111, 112, 113) no additional foundation is needed. Cases feature metal legs. Assembly required. Safety is a top priority, clothing storage units are designed to meet the most current standard for stability, ASTM F 2057 (ASTM International). Drawers extend out to accommodate maximum access to drawer interior while maintaining safety. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
| Bed Size | Queen |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Bedroom Ridge Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Leather, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!


Reviews
There are no reviews yet.