Stone 5 Drawer 1 Door Gentleman Chest
Exuding farmhouse chic with just the right touch of old-world charm, the Stone Collection is meticulously crafted from solid pine wood. The wood is lightly distressed, showcasing a white finish and complemented by weathered gray tops.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | White |
| Material | Pine |
| Finish | Two-tone finish features our signature ivory color. |
| Style | Farmhouse |
| Crafted of solid pine wood and engineered wood on the tops to prevent seasonal cracks. | Yes |
| Two-tone, multi-step lacquer finish. The top features a weathered gray finish on hand-distressed wood, while the rest of the case has an eggshell antiqued finish. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Five drawers. English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Hafele steel slides. | Yes |
| One door with magnetic catches. | Yes |
| Metal pulls with non-chip finish. | Yes |
| Fixed shelves behind the door. | Yes |
| Weight | 239 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 22.75 × 60.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Stone |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Stone 6 Drawer, 2 Door Dresser
5/0 Headboard – Stone
Stone 1 Drawer End Table
Stone 6 Drawer Dresser
Stone 3 Drawer, 1 Door Chest
Stone 2 Drawer 2 Door Sofa Table
Stone 3 Drawer, 2 Doors Wood Island
Stone 1 Door Chairside Table
Stone 2 Drawer, 1 Glass Door Kitchen Island
Stone Mirror
Stone Sofa Table
5/0 Low Profile Platform – Stone
Casa Paros Tall Drawer Chest
Solaria Tall Drawer Chest
Winslow 4-drawer Bedroom Chest Smokey Walnut
Parota 5 Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Silhouette Tall Drawer Chest
Modulum Tall Drawer Chest
Parkin Drawer Chest
| Dimensions | 19.63 × 48 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Tempo Tall Drawer Chest
Menton Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.