Davie 5-Drawer Chest
Description
Description
Product Details
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Custom designed oversized bar pull in modern black finish | Yes |
| The Pale Oak wood finish enhances the natural beauty of the pin knotty Oak veneer | Yes |
| Grand scaled post with end grain detail in the top gives the cases a sturdy appearance | Yes |
| Five drawers are constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides | Yes |
| Top drawer has a felt-lined drawer bottom, bottom drawer has a Cedar veneer bottom, all others are veneer drawer bottoms | Yes |
| Dust panel under bottom drawers | Yes |
| Dimensions | 40.00″W X 19.00″D X 54.25″H |
| Weight | 207.23 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 207.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 54.25 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Pale Oak |
| Style | Urban Organic |
| Collection | Davie |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
6/6 Footboard
6/0-6/6 Uph Headboard
4/6-5/0 Uph Headboard
Davie King Panel Bed
Occasional Tables
Davie Server
Davie Chair Side Table
Entertainment
5/0-6/6 Siderails
Dining Room
| Weight | 35.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 19 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Pale Oak |
| Style | Urban Organic |
| Collection | Davie |
| Features | Fabric |
Davie Mirror
Davie Queen Panel Bed
Eastman Drawer Chest
Ellis Door Chest
5 Drawer Chest 6441CHT
Monolith Tall Drawer Chest
Solaria Tall Drawer Chest
Modulum Tall Drawer Chest
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Parota Nova 4 Drawer Chest
Tempo Tall Drawer Chest
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Antibes Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.