Davie 6-Drawer Dresser
Description
Description
Product Details
| Constructed of select hardwoods and Oak veneers | Yes |
|---|---|
| Custom designed oversized bar pull in modern black finish | Yes |
| The Pale Oak wood finish enhances the natural beauty of the pin knotty Oak veneer | Yes |
| Grand scaled post with end grain detail in the top gives the cases a sturdy appearance | Yes |
| Six drawers are constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides | Yes |
| Top drawers have a felt-lined drawer bottom, bottom drawers have a Cedar veneer bottom, all others are veneer drawer bottoms | Yes |
| Dust panel under bottom drawers | Yes |
| Dimensions | 62.00″W X 19.00″D X 36.00″H |
| Weight | 205.03 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 205 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 62 × 36 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Pale Oak |
| Style | Urban Organic |
| Collection | Davie |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Davie Chair Side Table
Davie End Table
4/6-5/0 Uph Headboard
Davie 5-Drawer Chest
Davie Mirror
Davie Queen Panel Bed
6/6 Footboard
6/0-6/6 Uph Headboard
Davie King Upholstered Bed
| Dimensions | 88.25 × 80.25 × 62 in |
|---|---|
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Pale Oak |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Davie |
| Features | Fabric |
Davie Media Console
| Weight | 165.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74 × 28 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Pale Oak |
| Style | Urban Organic |
| Collection | Davie |
| Features | Storage |
Davie Uph Side Chair 2in
| Weight | 39.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.75 × 21 × 38 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Pale Oak |
| Style | Urban Organic |
| Collection | Davie |
| Features | Fabric |
Davie 1-Drawer Nightstand
| Weight | 54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 24 × 26 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Pale Oak |
| Style | Urban Organic |
| Collection | Davie |
| Features | Power |
Greer Six Drawer Dresser
Sundance Nine-Drawer Dresser
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Antique 6 Drawer Dresser
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Crosby Six Drawer Dresser
Ritter Dresser
Albion Dresser
Forrest Six Drawer Dresser
Michael Alan Showroom
Parota 7 Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Foundations Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.