Archives Raffia Three-Drawer Chest
The Archives Raffia Three-Drawer Chest brings natural textures to your bedroom décor with its raffia-wrapped exterior and Flax finish. This chest offers three spacious drawers, complete with oak veneered sides and bottoms. The combination of raffia and woven cane details adds a unique touch of coastal elegance to your space.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 35.75W x 13.5D x 5.5H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 35.75W x 13.5D x 7.25H |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 35.75W x 13.5D x 8.75H |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Carton Height | 42.75 |
| Carton Length | 24.25 |
| Carton Weight | 207.00 |
| Carton Width | 46.00 |
| Clearance | 4.5 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 37.25 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 36.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers, Raffia, Cedar and Metal Caps |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 42.00 |
| Weight | 170 |
| Image Role Data | {“6123_90110_05_detail”:[“Detail Image 1″],”6123_10458_80_75700_89_90110_05_room”:[“Room Image 1″],”4192_005_6123_90110_05_room”:[“Room Image 2″],”6123_90110_05_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – |
| Weight | 170 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 42 × 36.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Browns |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bedroom Archives 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Bedroom Archives 5/0-6/6 Upholstered Rails
Bedroom Archives 5/0-6/6 Rails
Archives King Panel Bed
Casual Dining Archives Display Cabinet Base
Archives Four-Drawer Chest
Bedroom Archives 6/0 Upholstered Rails
Bedroom Archives 6/0 Rails
Archives Raffia Rectangle Cocktail Table
Archives California King Upholstered Bed
Archives King Upholstered Bed
Bedroom Archives 5/0 Upholstered Footboard
Trianon Armoire
Eastman Drawer Chest
Casa Paros Tall Drawer Chest
5 Drawer Chest 6441CHT
Foundations Tall Drawer Chest
Tribeca Door Chest
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Parota Nova 4 Drawer Chest
Ellis Door Chest
Sundance Bachelors Chest
| Weight | 139.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 38.00 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Sundance |
| Color | Brown |
| Features | Fabric, Light, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.