Axiom Tall Drawer Chest
The Axiom tall chest is a glamorous transitional piece with a modern slant. Two silky yet low-sheen finishes are found on poplar solids and engineered faux anigre veneers. Elevating the visual appeal, the softly bowed front features an inverted pyramid design across the fancy face drawers. Clear acrylic combines with metal for hardware with a fresh and unique feel. With clean lines and a sleek form, this five-drawer chest remains a warm and inviting staple for the bedroom.
Product Details
| Cubes | 31.96 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2017 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 381 Linear Grey and WDF – 381 Linear White |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 53.75 |
| Overall Product Width | 38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Axiom Tall Drawer Chest |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Tall Drawer Chest |
| Program | Axiom |
| Rooms | Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0016.jpg and Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0032.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 257.4 |
| Total Shipping Weight | 257.4 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Five drawers | Yes |
| Linear Gray finish on bottom case border and plinth base | Yes |
| Linear White finish on case and fancy face drawer fronts | Yes |
| Poplar solids and engineered faux anigre veneers | Yes |
| Qty On Hand | 32 and DC 16 |
| Dimensions | 19 × 38 × 53.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey and Linear White |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Axiom Mirror
Axiom File Cabinet
| Dimensions | 20 × 18 × 24.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Axiom Nightstand
Axiom Side Chair
| Dimensions | 25.13 × 23 × 39.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom File Cabinet
| Dimensions | 20 × 18 × 24.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Axiom Nightstand
Axiom Dining Table
Axiom Panel Bed Queen
| Dimensions | 88.13 × 64.25 × 72 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Glamorous Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom Panel Bed King
| Dimensions | 92.38 × 82.88 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom Side Chair
| Dimensions | 25.81 × 20.63 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom Arm Chair
| Dimensions | 25.13 × 23 × 39.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Solaria Tall Drawer Chest
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Parkin Drawer Chest
| Dimensions | 19.63 × 48 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Modern Glam |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Leather |
Skylar Door Chest
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Tribeca Tall Drawer Chest
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
5 Drawer Chest 6441CHT
Foundations Tall Drawer Chest
Eastman Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.