Axiom Dresser
Crafted from poplar solids and engineered faux anigre veneers, the Axiom dresser features a softly curved front with a unique inverted pyramid design. Three silky yet low-sheen finishes form a subtle, sophisticated palette. Clear acrylic is combined with metal for hardware with a fresh and unique feel. With clean lines and a sleek form, this seven-drawer dresser remains a warm and inviting staple for the bedroom.
Product Details
| Cubes | 40.42 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 381 Linear Grey and WDF – 381 Linear White |
| Overall Product Height | 37 |
| Overall Product Width | 66 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Dresser |
| Program | Axiom |
| Rooms | Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0016.jpg and Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0030.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 272.8 |
| Total Shipping Weight | 272.8 |
| Website Material | Wood |
| Center support leg | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Dresser is bored for optional 381-322 mirror support attachment. | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Seven drawers with fancy face drawer fronts | Yes |
| Poplar solids and engineered faux anigre veneers | Yes |
| Linear White finish on case with Linear Gray finish on base and legs | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 37 in (93.98 cm) |
| Qty On Hand | 53 and DC 28 |
| Width | 66 in (167.64 cm) |
| Dimensions | 20 × 66 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey and Linear White |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Axiom Nightstand
Axiom Etagere
| Dimensions | 14 × 28 × 74 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey and Brushed Silver |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Axiom Dresser
Axiom Panel Bed King
| Dimensions | 88.13 × 80.25 × 76 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom Desk
| Dimensions | 24 × 64 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey and Brushed Silver |
| Style | Transitional (Glam/Modern Glam) |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Axiom Arm Chair
| Dimensions | 25.13 × 23 × 39.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom Panel Bed King
| Dimensions | 92.38 × 82.88 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom Side Table
Axiom Nightstand
Axiom Dining Table (54″)
Crosby Six Drawer Dresser
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Dresser
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Dovetail Dresser Sun Bleach White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Tan |
| Features | Wood |
| Style | Craftsman, Farmhouse |
Menton Dresser
Holden Six Drawer Dresser
Everette Six Drawer Dresser
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Forrest Six Drawer Dresser
Marshall Six Drawer Dresser
Warner Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.