Axiom Bench
Anything but ordinary, the Axiom bench blends a clean, modern aesthetic with glamorous transitional style. The oblong base features a rectangular opening in the center and a triangular veneer pattern on either end. Poplar solids and engineered faux anigre veneers are presented in a silky, low-sheen Linear White finish. The look is sophisticated, but the feel is warm and inviting.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 16.35 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2017 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B981-002 |
| Fabric Shown | B981-002 |
| Finish Shown | WDF – 381 Linear White |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 18 |
| Overall Product Width | 56 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Axiom Bench |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Bench |
| Program | Axiom |
| Rooms | Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0035.jpg |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Seat Depth | 18 in and 45.72 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 79.2 |
| Total Shipping Weight | 79.2 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Fancy face curved ends in Linear White finish | Yes |
| Open in center of base | Yes |
| Upholstered seat with top stitching and bottom welt | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Qty On Hand |
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear White |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Axiom Dresser
Axiom Arm Chair
| Dimensions | 25.69 × 23.75 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom Dresser
Axiom Dining Table (60″)
Axiom Panel Bed King
| Dimensions | 88.13 × 80.25 × 76 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom Cocktail Table
Axiom Side Table
Axiom Nightstand
Axiom Cocktail Table
Axiom Nightstand
Axiom File Cabinet
| Dimensions | 20 × 18 × 24.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Parota Wooden Chair
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Burkhaus Dining Arm Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 36 × 23.5 in |
| Color | Beige/Dark Brown, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Casual lifestyle contemporary design. Made with hardwood solids, select oak veneer and engineered wood substrate. A dark, beautiful waxy brown oak finish. D984-45 extension leaf table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. The side chair is made with solid wood frames, cushioned web seating, with a softly contoured upholstered back design. Upholstered chair has a beige/brown tweed like fabric. For a statement, the host’s chair features a sheltered arm design. The 60″ long server offers large storage capacity with two double door cabinets, each with an an adjustable shelf inside. Custom designed metal bar pulls and metal accents are finished in a rich brass coloration. D984-32 counter height table features a thick edge table top and stylish double pedestal base. with integrated wine rack. Barstool features a softly contoured upholstered back design, with a beige/brown tweed like fabric. Metal footrest with a brass colored finish. All chairs and stools in this collection have adjustable levelers. |
| Brand | Ashley Furniture |
Natural Parota Wooden Chair
| Weight | 46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 20 × 35 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Natural Parota |
| Features | Fabric |
Tribeca Dining Chair
Chair 5177
| Dimensions | 26.5 × 25 × 37.25 in |
|---|---|
| Brand | Canadel |
| Color | Black, Tan |
| Features | Customizable, Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Contemporary |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.