Axiom Arm Chair
With clean, elegant lines and a muted palette, the Axiom arm chair offers glamorous transitional style. The sleek exposed frame is finished in Linear Gray, complementing the neutral tone of the upholstery. The simple form and soft hues relax the formal tone of this sophisticated design, achieving a look that is clean and modern, but warm and inviting.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.38 in and 61.93 cm |
|---|---|
| Cubes | 33.15 |
| Date Introduced | October 2017 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B981-002 |
| Fabric Shown | B981-002 |
| Finish Shown | WDF – 381 Linear Grey |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 39.38 |
| Overall Product Width | 23 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Axiom Arm Chair |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Axiom |
| Rooms | Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0005.jpg and Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0027.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 18.75 in and 47.63 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Width | 20 in and 50.8 cm |
| Shipping Weight | 77.0 |
| Total Shipping Weight | 77.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Specifications subject to change without seattice. | Yes |
| Upholstered outside back with welt | Yes |
| Upholstered seat and inside back with top stitching and welt around seat bottom | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Qty On Hand | 42 and DC 34 |
| Dimensions | 25.13 × 23 × 39.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Axiom Dresser
Axiom Nightstand
Axiom Nightstand
Axiom Mirror
Axiom Accent Table
Axiom Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear White |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom File Cabinet
| Dimensions | 20 × 18 × 24.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Axiom Cocktail Table
Axiom Panel Bed Queen
| Dimensions | 92.38 × 66.88 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom Panel Bed Queen
| Dimensions | 88.13 × 64.25 × 72 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Glamorous Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom Bench
| Dimensions | 18 × 28 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Brushed Silver |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom Tall Drawer Chest
Loft Brown Wooden Chair
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 22 × 39.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Detail Color | Multicolor |
| Style | Rustic |
| Collection | Loft Brown |
| Features | Fabric |
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Marquez 24″ Wooden Bench
Tribeca Dining Chair
Cole Dining Chair
Modern Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brass, Cream, Tan |
| Features | Fabric, Metal, Upholstered |
| Style | Modern |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.