Axiom Dresser
The Axiom dresser is a refined blend of linear and triangular designs with a clean, contemporary look. Expertly crafted with poplar solids and engineered faux anigre veneers, the dresser features cast shaped overlays with a 3-D motif of an inverted pyramid. The dynamic pattern adds depth and originality to this glamorous transitional piece. Two silky, low-sheen finishes, Linear White and Linear Gray, serve as the perfect complement to the hand-applied plaster in a White Linen finish. Brushed Silver hardware provides functionally while accentuating the main elements of the piece.
Product Details
| Cubes | 37.69 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 381 Linear Grey, WDF – 381 Linear White and WDF – 381 White Linen |
| Overall Product Height | 38.5 |
| Overall Product Width | 65.56 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Dresser |
| Program | Axiom |
| Rooms | Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0021.jpg and Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0030.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 308.0 |
| Total Shipping Weight | 308.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Dresser is bored for optional 381-322 mirror support attachment. | Yes |
| Linear Gray finish on top, frame and base | Yes |
| Note: For safety, an anti-tipping kit is included with instruction sheet. | Yes |
| Linear White finish on end panels | Yes |
| Six drawers with cast shaped overlays on drawer fronts in White Linen finish | Yes |
| Poplar solids and engineered faux anigre veneers | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 38.5 in (97.79 cm) |
| Width | 65.56 in (166.52 cm) |
| Qty On Hand | 16 |
| Dimensions | 19 × 65.56 × 38.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey, Linear White and White Linen |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Axiom Nightstand
Axiom Tall Drawer Chest
Axiom Accent Table
Axiom File Cabinet
| Dimensions | 20 × 18 × 24.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Axiom Panel Bed Queen
| Dimensions | 92.38 × 66.88 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom Etagere
| Dimensions | 14 × 28 × 74 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey and Brushed Silver |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Axiom Buffet
Axiom Panel Bed King
| Dimensions | 92.38 × 82.88 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom Side Chair
| Dimensions | 25.81 × 20.63 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom File Cabinet
| Dimensions | 20 × 18 × 24.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Axiom Side Table
| Dimensions | 24 × 24 × 24 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Silver |
| Detail Color | Linear Grey, Linear White and Brushed Silver |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Linea Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Belmont Six Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Antique 6 Drawer Dresser
Everette Six Drawer Dresser
Foundations Dresser
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Tribeca Dresser
Foundations Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.