Axiom Side Table
Showcasing a devotion to craftsmanship, the Axiom round chairside table features a fancy face top and a 3-D inverted pyramid design on the drawers. Poplar solids and engineered faux anigre veneers are presented in a silky, low-sheen Linear White finish. Adding to the glamorous appeal, circular knobs crafted from nickel-plated zinc are finished in a lustrous Brushed Silver. With its unique veneer patterns and sophisticated accents, this warm and inviting piece delivers elevated visual appeal.
Product Details
| Cubes | 18.59 |
|---|---|
| Date Introduced | October 2017 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 381 Linear White |
| Instock | Yes |
| Made To Order | No |
| Overall Product Height | 26 |
| Overall Product Width | 28 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Diameter | 28 |
| Product Name Search | Axiom Side Table |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Side Table |
| Program | Axiom |
| Rooms | Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0012.jpg and Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0034.jpg |
| Roomtype | Living |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 116.60000000000001 |
| Total Shipping Weight | 116.60000000000001 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Fancy face top and drawer fronts | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Poplar solids and engineered faux anigre veneers | Yes |
| Three drawers | Yes |
| Fully finished all around | Yes |
| Qty On Hand | 41 |
| Dimensions | 28 × 28 × 26 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear White |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Axiom Side Chair
| Dimensions | 25.81 × 20.63 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom Tall Drawer Chest
Axiom Arm Chair
| Dimensions | 25.69 × 23.75 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom Arm Chair
| Dimensions | 25.13 × 23 × 39.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom Panel Bed Queen
| Dimensions | 88.13 × 64.25 × 72 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Glamorous Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom Dining Table (60″)
Axiom Nightstand
Axiom Cocktail Table
Axiom Side Chair
| Dimensions | 25.13 × 23 × 39.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom Etagere
| Dimensions | 14 × 28 × 74 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear Grey and Brushed Silver |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Storage |
Axiom Bench
| Dimensions | 18 × 56 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Linear White |
| Style | Transitional |
| Collection | Axiom |
| Features | Fabric |
Axiom Dresser
Foundations Side Table
Cloud Accent Table
Moro 1 Drawer Chairside Table
Ellis Side Table
Balam Chairside Table
Gibson Accent Table
Haven Accent Table
Eden Accent Table
Amara Accent Table
Milo Accent Table
Albion Side Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.