Claremont B5942-10 Drawer Chest
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 42″W x 20″D x 54.13″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 106.68cm W x 50.8cm D x 137.49cm H |
| Construction & Features | 5 drawers with felt lined top drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | levelers at front feet |
Additional information
Additional information
| Weight | 166.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 42 × 54.13 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | 9287-7 Fabric, Smokey Taupe |
| Style | Transitional |
| Collection | Claremont B5942 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Claremont B5942-75 Complete Cal.King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Claremont Wood King Panel Bed Headboard KD
Claremont Wood Queen Panel Bed Footboard SU
Claremont B5942-01 Drawer Nightstand
Claremont B5942-64 Complete King Panel Bed
Claremont Wood Queen/King Panel Bed Rails SU
Claremont Wood King Panel Bed Footboard SU
Claremont B5942-22 Double Drawer Dresser
Claremont Wood Queen Panel Bed High Footboard SU
Claremont B5942-65 Complete King Panel Bed w/Upholstered Headboard
Claremont Wood Cal.King Panel Bed Rails SU
Claremont Wood Queen Panel Bed Headboard KD
Michael Alan Showroom
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Monolith Tall Drawer Chest
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Prado Tall Drawer Chest
Ellis Door Chest
Foundations Tall Drawer Chest
Cornelia Tall Drawer Chest
Modulum Tall Drawer Chest
Menton Tall Drawer Chest
Michael Alan Showroom
Serenity Five Drawer Chest
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.