Forge Gentleman’s Chest
The Forge Bedroom Collection features Oak Veneer and Select Hardwood constructions in a wire-brushed steel gray finish. With detailed metal accents and hefty hardware, this trendy gray bedroom set will add diverse style to any bedroom.
Product Details
| Wire Brushed Steel Gray Finish | Yes |
|---|---|
| Oak Veneer and Select Hardwoods | Yes |
| Framed drawer fronts for aded styling | Yes |
| Full Extension drawer glides | Yes |
| 5 piece drawer construction with English Dovetail | Yes |
| Tops are hand distressed for extra detail | Yes |
| Construction | Oak Veneer and Select Hardwoods |
| Material | Wood and Metal |
| Product Dimensions | 49″W x 18.5″D x 57.63″H |
| Weight | 251 Lbs. |
| Cube | 43.35 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Weight | 251 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 49 × 57.63 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Silver |
| Detail Color | Brushed Steel |
| Style | Transitional |
| Collection | Forge |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Forge Gentleman’s Chest | Weathered Chestnut
Forge Queen Bed | Weathered Chestnut
Forge Gentleman’s Chest | Brushed Steel
Forge Chest | Weathered Chestnut
Forge Tall Dresser | Brushed Steel
Forge Tall Mirror | Weathered Chestnut
Forge Standard Chest | Brushed Steel
Forge Media Chest | Weathered Chestnut
Forge Standard Chest | Brushed Steel
Forge Tall Mirror | Brushed Steel
Forge Mirror | Weathered Chestnut
Forge Queen Bed | Brushed Steel
Escape Five-drawer Chest With Cedar Bottom
Solaria Tall Drawer Chest
Casa Paros Tall Drawer Chest
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Milestone Dressing Chest
| Dimensions | 20 × 50 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Durham Furniture |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Metal, Storage, Wood |
| Style | Contemporary |
Skylar Door Chest
Cornelia Tall Drawer Chest
Serenity Five Drawer Chest
Modulum Tall Drawer Chest
Solaria Door Chest
| Dimensions | 19.5 × 48 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dune |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Solaria |
| Features | Customizable, Storage |
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.