Marisol B5132-10 Drawer Chest
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 42″W x 20″D x 56.75″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 106.68cm W x 50.8cm D x 144.15cm H |
| Construction & Features | 5 drawers with appearance of 6 drawers ,including top felt lined drawer |
| Construction & Features | felt lined jewelry tray drawer |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top |
Additional information
Additional information
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 42 × 56.75 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Clear Glass, Fawn, Graphite Metal, Snow Fox PU |
| Style | Transitional |
| Collection | Marisol B5132 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
B5132-10
Category: Chests
Tags: Brown, Chests, Fawn, Graphite Metal, Clear Glass, Snow Fox PU, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Marisol B5132-45 Shaped Mirror
Marisol Wood Queen/King Panel Bed Rails SU
Marisol B5132-62A Complete King Sleigh Storage Bed w/Upholstered HB
| Dimensions | 100.13 × 84.75 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Clear Glass, Fawn, Graphite Metal, Snow Fox PU |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Marisol B5132 |
| Features | Storage |
Marisol B5132-01 Drawer Nightstand
Marisol B5132-20 Drawer Dresser
Marisol B5132-54 Complete Queen Panel Bed
Marisol B5132-52 Complete Queen Upholstered Sleigh Bed
Marisol Wood King Sleigh Bed Storage Footboard SU
Marisol Wood King Panel Bed Headboard KD
Marisol Wood Cal.King Panel Bed Rails SU
Marisol Wood Cal.King Sleigh Bed Rails SU
Marisol Wood Queen Sleigh Bed Storage Footboard SU
Tribeca Tall Drawer Chest
Michael Alan Showroom
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Prado Tall Drawer Chest
Foundations Tall Drawer Chest
Parota 5 Drawer Chest
Michael Alan Showroom
Serenity Five Drawer Chest
Modulum Door Chest
Ellis Door Chest
Tempo Tall Drawer Chest
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.