Marisol B5132-20 Drawer Dresser
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 70″W x 20″D x 41″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 177.8cm W x 50.8cm D x 104.14cm H |
| Construction & Features | 9 drawers with 2 felt lined top drawers |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind 2 wood framed tempered glass doors |
| Construction & Features | metal fretwork decoration on front doors |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for shelf |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 70 × 41 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Clear Glass, Fawn, Graphite Metal, Snow Fox PU |
| Style | Transitional |
| Collection | Marisol B5132 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
B5132-20
Category: Dressers
Tags: Brown, Dressers, Fawn, Graphite Metal, Clear Glass, Snow Fox PU, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Marisol B5132-62A Complete King Sleigh Storage Bed w/Upholstered HB
| Dimensions | 100.13 × 84.75 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Clear Glass, Fawn, Graphite Metal, Snow Fox PU |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Marisol B5132 |
| Features | Storage |
Marisol B5132-01 Drawer Nightstand
Marisol B5132-74 Complete Cal.King Panel Bed
Marisol B5132-72 Complete Cal.King Upholstered Sleigh Bed
Marisol Wood Queen Sleigh Bed Upholstered Headboard SU
Marisol Wood Queen Panel Bed Footboard SU
Marisol Wood King Panel Bed Headboard KD
Marisol Wood Queen/King Panel Bed Rails SU
Marisol B5132-10 Drawer Chest
Marisol Wood King Panel Bed Footboard SU
Marisol Wood Queen Sleigh Bed Upholstered Footboard SU
Marisol Wood Cal.King Panel Bed Rails SU
Lowe Dresser
Sundance Nine-Drawer Dresser
Marshall Six Drawer Dresser
Michael Alan Showroom
Dovetail Dresser Sun Bleach White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Tan |
| Features | Wood |
| Style | Craftsman, Farmhouse |
Belmont Six Drawer Dresser
Michael Alan Showroom
Tribeca Dresser
Foundations Dresser
Michael Alan Showroom
Parota 7 Drawer Dresser
Everette Six Drawer Dresser
Michael Alan Showroom
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.