Marisol B5132-07 Bachelor Chest
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 34″W x 18″D x 32.5″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 86.36cm W x 45.72cm D x 82.55cm H |
| Construction & Features | 1 felt lined top drawer |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind 2 wood framed tempered glass doors |
| Construction & Features | metal fretwork decoration on front doors |
| Construction & Features | tinted drawer w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | USB charger and type C |
| Construction & Features | weight capacity: 150 lbs for top, 100 lbs for shelf |
Additional information
Additional information
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 34 × 32.5 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Clear Glass, Fawn, Graphite Metal, Snow Fox PU |
| Style | Transitional |
| Collection | Marisol B5132 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
B5132-07
Category: Chests
Tags: Brown, Chests, Fawn, Graphite Metal, Clear Glass, Snow Fox PU, Magnussen Home
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Marisol Wood Queen Sleigh Bed Upholstered Headboard SU
Marisol Wood King Panel Bed Footboard SU
Marisol B5132-72 Complete Cal.King Upholstered Sleigh Bed
Marisol B5132-54 Complete Queen Panel Bed
Marisol Wood Cal.King Panel Bed Rails SU
Marisol B5132-52A Complete Queen Sleigh Storage Bed w/Upholstered HB
| Dimensions | 100.13 × 68.75 × 66 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Clear Glass, Fawn, Graphite Metal, Snow Fox PU |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Marisol B5132 |
| Features | Storage |
Marisol Wood Queen Panel Bed Footboard SU
Marisol B5132-01 Drawer Nightstand
Marisol B5132-10 Drawer Chest
Marisol Wood Queen/King Panel Bed Rails SU
Marisol B5132-62 Complete King Upholstered Sleigh Bed
Marisol B5132-72A Complete Cal.King Sleigh Storage Bed w/Upholstered HB
| Dimensions | 104.13 × 84.75 × 68 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Clear Glass, Fawn, Graphite Metal, Snow Fox PU |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Marisol B5132 |
| Features | Storage |
Parota Nova 4 Drawer Chest
Albion Tall Drawer Chest
| Dimensions | 19 × 42 × 49.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Albion |
| Features | Storage |
Eastman Drawer Chest
Michael Alan Showroom
Serenity Five Drawer Chest
Michael Alan Showroom
Dorsey Five Drawer Chest In Granola
Menton Tall Drawer Chest
Foundations Tall Drawer Chest
Michael Alan Showroom
Dovetail Chest – 752-115
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41.5 × 53 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Ellis Door Chest
Tribeca Door Chest
Silhouette Tall Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.