Pueblo 6 Drawer 1 Mesh Door Dresser
Introducing our Pueblo White collection, crafted from solid pine wood. This rustic collection is the perfect addition to bring your dream space to life. It features a hand-distressed finish in white and brown on the tops.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | White |
| Material | Pine |
| Finish | Two tone, multi-step lacquer finish. Weathered white finish on hand- distressed wood. |
| Style | Rustic |
| Crafted of solid pine wood. | Yes |
| Two-tone, multi-step lacquer finish with a weathered white effect on hand-distressed wood and brown tops. | Yes |
| Mortise and tenon construction offer stability and durability. | Yes |
| Six drawers. English dovetail on 100% solid wood drawer fronts. Hafele full-extension steel glides. | Yes |
| One sliding barn-style door offer convenience and rustic appeal. | Yes |
| One fixed shelf behind the sliding door. | Yes |
| Hand-wrought iron pulls with non-chip finish in matte black. | Yes |
| Microfiber-lined on upper drawers. | Yes |
| Mirror sold separately. | Yes |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 61.5 × 18 × 38.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Rustic |
| Collection | Pueblo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Pueblo Wooden Seat Adjustable 24-30″ Swivel Iron Base Barstool
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 33.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pueblo |
| Features | Swivel |
Pueblo 2 Drawer, 2 Shelves & 2 Doors Bar
Pueblo 2 Drawer 2 Door Bar
Pueblo Mirror
Pueblo 2 Door End Table
Pueblo White, Eastern King Bed – Pueblo
Pueblo 30″ Wooden Stool
Pueblo 30″ Wooden Stool
Pueblo 2 Metal Mesh Doors End Table
Pueblo 3 Drawer 6 Door Kitchen Island
Pueblo 3 Drawer 2 Sliding Doors 4 Mesh Doors Wood Island
Pueblo 2 Sliding Doors 2 Metal Mesh Doors Sofa Table
Holden Six Drawer Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Cameron Six Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Warner Six Drawer Dresser
Forrest Six Drawer Dresser
Everette Six Drawer Dresser
Ritter Dresser
Tribeca Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.