Pueblo White, Eastern King Bed – Pueblo
Introducing our Pueblo White collection, crafted from solid pine wood. This rustic collection is the perfect addition to bring your dream space to life. It features a hand-distressed finish in white and brown on the tops.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Size | King |
| Group Color | White |
| Material | Pine |
| Finish | Two tone, multi-step lacquer finish. Weathered white finish on hand- distressed wood. |
| Style | Rustic |
| Weight | 137 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 83.5 × 86.25 × 58.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | White |
| Style | Rustic |
| Bed Size | King |
| Collection | Pueblo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Pueblo 1 Drawer 2 Mesh Door Nightstand
Pueblo 1 Drawer 1 Mesh Door Kitchen Island
Pueblo 2 Drawer 2 Door Bar
Pueblo 1 Door Chairside Table
Pueblo 24″ Wooden Stool
Pueblo 24″ Wooden Stool
Pueblo 6 Drawer 1 Mesh Door Dresser
Pueblo 2 Drawer, 2 Shelves & 2 Doors Bar
Pueblo 4 Door Sofa Table
Pueblo 2 Metal Mesh Doors End Table
Pueblo Wooden Seat Adjustable 24-30″ Swivel Iron Base Barstool
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 33.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pueblo |
| Features | Swivel |
Pueblo 4 Sliding Doors, 4 Metal Mesh Doors Cocktail Table
Brook Queen Bed
| Brand | Palliser |
|---|---|
| Color | Cream, Multicolor |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
| Style | Transitional |
Menton Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Cumulus – Cozy Snow Queen Bed 5/0
Avery King Bed
Parota Platform Bed
Tribeca Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige |
| Style | Modern |
| Features | Fabric |
Sundance King Panel Bed
Sundance Panel Bed
| Brand | Hooker Furniture |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Features | Wood |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.