Pueblo 1 Door Chairside Table
Introducing our Pueblo Gray collection, crafted from solid pine wood. This rustic collection is the perfect addition to bring your dream space to life. It features a hand-distressed finish in gray and brown on the tops.
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Gray |
| Material | Pine |
| Finish | A multi-step acrylic water-based lacquer in a sophisticated gray finish adds texture to the wood grain, while brown tones enhance the tops. |
| Style | Rustic |
| Crafted of solid pine wood. | Yes |
| A multi-step acrylic water-based lacquer in a sophisticated gray finish adds texture to the wood grain, while brown tones enhance the tops. | Yes |
| Mortise and tenon construction offers stability and durability. | Yes |
| Iron mesh panel door equipped with magnetic catches. | Yes |
| Metal hardware with non-chip finish in matte black. | Yes |
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 17.25 × 26 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Pueblo |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Pueblo 30″ Wooden Stool
Pueblo 4 Door Sofa Table
Pueblo 3 Drawer 2 Sliding Doors 4 Mesh Doors Wood Island
Pueblo Mirror
Pueblo 2 Metal Mesh Doors End Table
Pueblo 30″ Wooden Stool
Pueblo 1 Drawer 2 Mesh Door Nightstand
Pueblo 24″ Wooden Stool
Pueblo 4 Drawer 1 Door Chest
Pueblo 1 Drawer 1 Mesh Door Kitchen Island
Pueblo White, Eastern King Bed – Pueblo
Pueblo Wooden Seat Adjustable 24-30″ Swivel Iron Base Barstool
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 33.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pueblo |
| Features | Swivel |
Ellis Side Table
High-low Scatter Table
Balam Chairside Table
Wren Accent Table
Darsa Side Table
Aeirith Accent Table
Catalina Side Table
Clyde Arm Table
Albion Side Table
Alpine Accent Table
Lanita Side Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.