Atenas 6 Drawer, Dresser
Bring the beauty of nature indoors with the Dark Atenas Bedroom Set. Experience the harmony of style and functionality. Made from Mango and Melina wood, it features a multi-step lacquer finish that provides a smooth and polished appearance, making it not only aesthetic but also easy to maintain. The natural brown finish accentuates the wood’s unique grain patterns, guaranteeing that each item is unique. The Dark Atenas Dresser features six drawers for ample storage. The simple wood-squared pulls on the drawers blend seamlessly with the overall modern rustic design. Standing on sturdy legs, this dresser provides stability and a touch of rustic charm, perfect for elevating any bedroom decor.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Group Color | Black |
| Material | Engineered Melina |
| Finish | Multi-step lacquer in a dark brown finish. |
| Weight | 188.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57.25 × 21 × 43.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Relaxed Modern |
| Collection | Atenas |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
6/6 Eastern King Headboard – Atenas
Atenas Mirror
Atenas 2 Drawer, Nightstand
| Weight | 57.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 21 × 24.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Black |
| Style | Relaxed Modern |
| Collection | Atenas |
| Features | Storage |
5/0 Queen Platform – Atenas
5/0 Queen Headboard – Atenas
5/0 Queen Headboard – Atenas
6/6 Eastern King Headboard – Atenas
6/6 Eastern King Platform – Atenas
Atenas 4 Drawer Chest
| Weight | 141.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.5 × 21 × 48.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Relaxed Modern |
| Collection | Atenas |
| Features | Storage |
Atenas 2 Drawer Nightstand
| Weight | 57.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 21 × 24.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Relaxed Modern |
| Collection | Atenas |
| Features | Storage |
Atenas 6 Drawer, Dresser
| Weight | 188.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57.25 × 21 × 43.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Relaxed Modern |
| Collection | Atenas |
| Features | Storage |
Ritter Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Everette Six Drawer Dresser
Cameron Six Drawer Dresser
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Silhouette Dresser
Albion Dresser
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Linea Dresser
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Dresser
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Caleb Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.