Antibes Dresser
Elemental design gets a refined and modern update for the Antibes dresser. Softened corners and shapely drawer fronts have an organic simplicity with the rustic Roz finish. The case is supported with a plinth base and features six pull-to-open drawers with cast aluminum pulls.
Product Details
| Cubes | 39.47 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 350 Roz |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 68 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dresser |
| Program | Antibes |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 282.0 |
| Total Shipping Weight | 282.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Plinth base | Yes |
| Rustic oak in Roz finish with cast aluminum drawer pulls in Graphite finish | Yes |
| Six pull-to-open drawers | Yes |
| Depth | 20 in (50.8 cm) |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Qty On Hand | 0 and DC 89 |
| Width | 68 in (172.72 cm) |
| Dimensions | 20 × 68 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Roz |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Antibes |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Antibes Tall Drawer Chest
Antibes Nightstand
Antibes Cocktail Table
Antibes Panel Bed California King
Antibes Dining Table
Antibes Nightstand
Antibes Nightstand
Antibes Entertainment Credenza
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Lowe Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Belmont Six Drawer Dresser
Tribeca Dresser
Albion Dresser
Silhouette Dresser
Linea Dresser
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Cameron Six Drawer Dresser
Everette Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.