Banyon Bay Eight Drawer Dresser
The Banyon Bay Eight Drawer Dresser offers ample storage and modern design. Made from white oak solids and oak veneers, it is finished in a light Desert Oak with wire-brushing and cerusing for added texture. The brushed brass stainless steel bar hardware adds a contemporary touch. With eight spacious drawers, including cedar-lined bottom drawers and a jewelry tray, this dresser provides ample storage for clothing and accessories. Its geometric lines and organic materials create a cohesive and casual look, perfect for any modern bedroom setting.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Eight drawersTop six drawers feature oak veneer drawer bottomsBottom two drawers are cedar-linedJewelry trayFinish: The multi-step Desert Oak finish features wire-brushing and cerusingHardware: Stainless steel custom bar hardware features a soft Brushed B | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 32.375W x 13.5D x 4H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd-4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 32.375W x 13.5D x 5.75H |
| 2nd-4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 43.00 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 176.00 |
| Carton Width | 73.25 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Clearance | 6.25 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Finish | Soft Brushed Brass |
| Drawer Handle Material | Stainless Steel |
| Drawers | Yes |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 40.00 |
| Material Description | White Oak Solids and Oak Veneers |
| Number of Drawers | 8 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 70W x 18D x .75TH |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 70.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 168 |
| Image Role Data | {“6081_90202_82_90007_82_room”:[“Room Image 1″],”6081_90366_82_90016_82_90019_85_90202_82_90007_82room”:[“Room Image 2″],”6081_90202_82_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6081_90202_ |
| Weight | 168 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 70 × 40 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Banyon Bay |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Casual Dining Banyon Bay Round Dining Table Top
Banyon Bay Seven Drawer Dresser
Banyon Bay King Upholstered Bed
Banyon Bay Five Drawer Dresser
Bedroom Banyon Bay 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Bedroom Banyon Bay 6/0-6/6 Panel Footboard
Bedroom Banyon Bay 5/0 Panel Headboard
Bedroom Banyon Bay 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Banyon Bay Queen Panel Bed
Bedroom Banyon Bay 6/0-6/6 Panel Headboard
Casual Dining Banyon Bay Round Dining Table Base
Bedroom Banyon Bay 6/0 Panel Rails
Greer Six Drawer Dresser
Linea Dresser
Antique 6 Drawer Dresser
Tribeca Dresser
Holden Six Drawer Dresser
Marshall Six Drawer Dresser
Warner Six Drawer Dresser
Foundations Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Silhouette Dresser
Ritter Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.