Bronwyn B4436-20 Drawer Dresser
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 68″W x 18″D x 40″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 172.72cm W x 45.72cm D x 101.6cm H |
| Construction & Features | 8 drawers with 2 felt lined hidden top drawers |
| Construction & Features | 2 flip panel wood doors in the top center |
| Construction & Features | 1 adj. wood shelf behind the doors |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top, 100 lbs for shelf |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68 × 40 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Alabaster, Baja Natural Fabric, Toasted Nutmeg |
| Style | Traditional |
| Collection | Bronwyn B4436 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
B4436-20
Category: Dressers
Tags: Alabaster, Toasted Nutmeg, Baja Natural Fabric, Dressers, Magnussen Home, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bronwyn Wood King Panel Bed Headboard KD
Bronwyn B4436-63B King Sleigh Bed w/Shaped Footboard
Bronwyn B4436-64B King Panel Storage Bed
| Dimensions | 90 × 86 × 70 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Alabaster, Baja Natural Fabric, Toasted Nutmeg |
| Style | Traditional |
| Bed Size | King |
| Collection | Bronwyn B4436 |
| Features | Storage |
Bronwyn Wood Cal.King Panel Bed Rails SU
Bronwyn B4436-01 Drawer Nightstand
Bronwyn Wood Queen/King Bed Rails SU
Bronwyn Wood Queen Panel Bed Headboard KD
Bronwyn B4436-75 Complete Cal.King Shaped Panel Bed
Bronwyn B4436-53 Queen Sleigh Storage Bed
| Dimensions | 98 × 66 × 62 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Alabaster, Baja Natural Fabric, Toasted Nutmeg |
| Style | Traditional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Bronwyn B4436 |
| Features | Storage |
Bronwyn Wood Queen Bed Footboard SU
Bronwyn B4436-55 Complete Queen Shaped Panel Bed
Bronwyn Wood King Sleigh Bed Upholstered Headboard KD
Caleb Six Drawer Dresser
Sundance Nine-Drawer Dresser
Holden Six Drawer Dresser
Crosby Six Drawer Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Ritter Dresser
Foundations Dresser
Linea Dresser
Belmont Six Drawer Dresser
Everette Six Drawer Dresser
Michael Alan Showroom
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Dresser
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Warner Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.