Heron B4400-20TT Two Tone Drawer Dresser
Description
Description
Product Details
| Dimensions | 64″W x 19″D x 38″H |
|---|---|
| Dimensions (cm) | 162.56cm W x 48.26cm D x 96.52cm H |
| Construction & Features | 7 drawers with 2 felt lined top drawers, 1 drop down drawer front in the center top |
| Construction & Features | tinted drawers w/french dovetail in front & english in back |
| Construction & Features | side mount ball bearing guides |
| Construction & Features | sealed case piece |
| Construction & Features | wire management |
| Construction & Features | support leg w/ levelers |
| Construction & Features | levelers |
| Construction & Features | weight capacity: 200 lbs for top |
Additional information
Additional information
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 64 × 38 in |
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Chalk White, Dovetail Grey |
| Style | Transitional |
| Collection | Heron Cove B4400 |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
B4400-20TT
Category: Dressers
Tags: Chalk White, Dovetail Grey, Dressers, Magnussen Home, White
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
King Panel Bed Storage Footboard
Heron B4400-74 Complete Cal.King Panel Bed with Regular Rails
Heron Cove Wood King Panel Bed Headboard KD
Heron B4400-59 Complete Queen Lamp Panel Bed with Regular Rails
King Panel Bed Headboard w/2 Lamps
Heron Cove Wood Queen Panel Bed Headboard KD
Heron B4400-75 Complete Cal.King Panel Bed with Storage Rails
| Dimensions | 90 × 83 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Chalk White, Dovetail Grey |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Heron Cove B4400 |
| Features | Storage |
Heron B4400-06 Small Drawer Nightstand
Heron B4400-65 Complete King Panel Bed with Storage Rails
| Dimensions | 86 × 83 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Magnussen Home |
| Color | White |
| Detail Color | Chalk White, Dovetail Grey |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Heron Cove B4400 |
| Features | Storage |
Heron B4400-40 Landscape Mirror
Heron B4400-10 Drawer Chest
Heron B4400-13 Door Chest
Michael Alan Showroom
Dovetail Dresser Sun Bleach White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Tan |
| Features | Wood |
| Style | Craftsman, Farmhouse |
Forrest Six Drawer Dresser
Foundations Dresser
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Holden Six Drawer Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Lowe Dresser
Michael Alan Showroom
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Michael Alan Showroom
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Dresser
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Warner Six Drawer Dresser
Cameron Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.