Newport Dresser
The Newport Bedroom collection is fashionable, yet relaxed, combining the natural beauty of oak veneer with matte black linear metal bases, creates a stylish modern bedroom group. The matte black metal and hardware finish is the perfect complement to the light Natural Oak wood finish, making this collection easily stand out.
Product Details
| Natural Oak Finish | Yes |
|---|---|
| Oak Veneer and Select Hardwood | Yes |
| Eight Spacious Drawers | Yes |
| Two Lower Drawers have Cedar Panels | Yes |
| Construction | Oak Veneer & Select Hardwood |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | 66″W x 19″D x 37.25″H |
| Weight | 210 Lbs. |
| Cube | 32.61 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Natural Oak |
| Collection | Newport |
| Product Cube | 32.61 |
| Carton Weight | 210.1 |
| Product Weight | 183.7 |
| Color Code | NTO |
| Color Name | Natural Oak |
| Carton Dimensions | 69″W x 22″D x 37.13″H |
| Weight | 210 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 66 × 37.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Newport |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Newport Queen Bed
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84.5 × 64.75 × 52 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural Oak |
| Style | Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Newport |
| Features | Storage |
Newport Ladder Chair
Newport Trestle Table
Newport Mirror
Newport Gentleman’s Chest
Newport Nightstand
Newport Storage Drawer – 2PC
Newport Sideboard
Newport 70″ TV Console
Newport Coffee Table
Newport King Bed
Newport 85″ TV Console
Cameron Six Drawer Dresser
Dovetail Dresser Sun Bleach White
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Tan |
| Features | Wood |
| Style | Craftsman, Farmhouse |
Tribeca Dresser
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Sundance Nine-Drawer Dresser
Holden Six Drawer Dresser
Greer Six Drawer Dresser
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Marshall Six Drawer Dresser
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Everette Six Drawer Dresser
Linea Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.