Newport Sofa Back Table
With the simplicity of Scandinavian styling, the Newport Living Collection is fashionable, yet relaxed. The matte black metal and hardware finish is the perfect blend of elements. Featuring natural oak finishes, this collection certainly stands out.
Product Details
| Finish | Natural Oak |
|---|---|
| Construction | Oak Veneer and Select Hardwood |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Style | Modern |
| Collection | Newport |
| Product Cube | 9.08 |
| Carton Weight | 79.4 |
| Product Weight | 70.5 |
| Color Code | NTO |
| Color Name | Natural Oak |
| Carton Dimensions | 55″W x 21.13″D x 13.5″H |
| Natural Oak Finish | Yes |
| Oak Veneer and Select Hardwood | Yes |
| Matte Black Hardware | Yes |
| Two Spacious Drawers | Yes |
| Weight | 70.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 52 × 30 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Newport |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Newport Nightstand
Newport Sideboard
Newport Leg Dining Table
Newport Trestle Table
Newport 70″ TV Console
Newport Ladder Chair
Newport Gentleman’s Chest
Newport Mirror
Newport Queen Bed
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84.5 × 64.75 × 52 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural Oak |
| Style | Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Newport |
| Features | Storage |
Newport Chest
Newport Drop Leaf Table
Newport Upholstered Chair
Perrine White Console Table
Perrine Wood Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 55 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary, Glam/Luxe |
| Collection | Perrine |
| Features | Storage |
Marbella 100″ Console Table
| Dimensions | 21.3 × 100 × 32.3 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Ryandale Console Sofa Table
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.5 × 32.5 × 52 in |
| Color | Antique Pewter Finish, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Console sofa table. Constructed of sand casted aluminum in antique pewter finish, white marble and clear glass. 1 shelf. |
| Brand | Ashley Furniture |
Highland Park Console Table
Horizons Console Table
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 54 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Horizons |
| Features | Storage |
Equinox Console Table
7781 Blackburn Console
Adrian Console Table
Duncan Console Table
| Weight | 83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 70 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Black |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Acosta Console Table
Catalina Console Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.