Newport Coffee Table
With the simplicity of Scandinavian styling, the Newport Living Collection is fashionable, yet relaxed. The matte black metal and hardware finish is the perfect blend of elements. Featuring natural oak finishes, this collection certainly stands out.
Product Details
| Finish | Natural Oak |
|---|---|
| Construction | Oak Veneer and Select Hardwood |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Style | Modern |
| Collection | Newport |
| Product Cube | 12 |
| Carton Weight | 95 |
| Product Weight | 82.7 |
| Color Code | NTO |
| Color Name | Natural Oak |
| Carton Dimensions | 55″W x 29″D x 13″H |
| Natural Oak Finish | Yes |
| Oak Veneer and Select Hardwood | Yes |
| Matte Black Hardware | Yes |
| Two Spacious Drawers | Yes |
| Weight | 82.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 52 × 18 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Newport |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Newport Ladder Chair
Newport Dresser
Newport Trestle Table
Newport Sideboard
Newport King Bed
Newport Storage Drawer – 2PC
Newport Sofa Back Table
Newport Mirror
Newport Upholstered Chair
Newport End Table
Newport Leg Dining Table
Newport Drop Leaf Table
Escape Round Cocktail Table With Shelf
Atlas Coffee Table
Stowe Coffee Table
Brooklyn Cocktail Table
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Balam Cocktail Table
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Salem Coffee Table Black
| Dimensions | 39.5 × 39.5 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Black, Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Jaylon 34in Lift Lid Cocktal Tbl
| Weight | 77.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 34.75 × 18 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Midnight Oak |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Jaylon |
| Features | Storage |
Darsa Cocktail Table
Mezquite Wooden Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.