Newport King Bed
The Newport Bedroom collection is fashionable, yet relaxed, combining the natural beauty of oak veneer with matte black linear metal bases, creates a stylish modern bedroom group. The matte black metal and hardware finish is the perfect complement to the light Natural Oak wood finish, making this collection easily stand out.
Product Details
| Natural Oak Finish | Yes |
|---|---|
| Oak Veneer and Select Hardwood | Yes |
| Includes mattress platform | Yes |
| Product Dimensions | 80.75″W x 84.5″D x 52″H |
| Weight | 206 Lbs. |
| Cube | 19.05 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Natural Oak |
| Kit Components | (1) NP-BR-5464K -NTO-HB , (1) NP-BR-5464K -NTO-FB , (1) NP-BR-5464QK-NTO-RS |
| Collection | Newport |
| Product Cube | 19.05 |
| Product Weight | 205.7 |
| Weight | 206 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84.5 × 80.75 × 52 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural Oak |
| Style | Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Newport |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Newport End Table
Newport Mirror
Newport Coffee Table
Newport Dresser
Newport Drop Leaf Table
Newport Nightstand
Newport Queen Bed
| Weight | 117 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84.5 × 64.75 × 52 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural Oak |
| Style | Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Newport |
| Features | Storage |
Newport Sofa Back Table
Newport Storage Drawer – 2PC
Newport Chairside Table
Newport Trestle Table
Newport Ladder Chair
Parota Parota, King Bed
Roxbury Park Dual Panel Bed
| Brand | Michael Amini |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Brown, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Upholstered, Wood |
Foundations Panel Bed King
| Dimensions | 88.25 × 83 × 61 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Light Shale and Linen |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | King |
| Collection | Foundations |
| Features | Fabric |
Escape Upholstered Bed – Fluffy River Rock
| Brand | Parker House |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered |
Parota Nova Bed
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Bed Size | King, Queen |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Features | Wood |
Sundance King Panel Bed
Foundations Upholstered Panel Bed
| Brand | Bernhardt |
|---|---|
| Bed Size | California King, King, Queen |
| Color | Beige, Grey |
| Style | Modern |
| Features | Fabric, Upholstered, Wood |
Antique Multicolor, King Bed – Antique
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.