Newport Upholstered Chair
The Newport Dining collection is fashionable, yet relaxed, combining the natural beauty of oak veneer with matte black linear metal bases, creates a stylish modern dining group. The matte black metal and hardware finish is the perfect complement to the light Natural Oak wood finish, making this collection easily stand out.
Product Details
| Natural Oak Finish | Yes |
|---|---|
| Oak Veneer and Select Hardwood | Yes |
| Upholstered Seat and Back | Yes |
| Comfortably Cushioned Seat | Yes |
| Construction | Oak Veneer and Select Hardwood |
| Product Dimensions | 21″W x 24.75″D x 39.25″H |
| Weight | 25 Lbs. |
| Cube | 4.36 |
| Style | Modern |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Natural Oak |
| Collection | Newport |
| Product Cube | 4.365 |
| Carton Weight | 24.8 |
| Product Weight | 20 |
| Color Code | NTO |
| Color Name | Natural Oak |
| Carton Dimensions | 20.88″W x 35.25″D x 20.5″H |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.75 × 21 × 39.25 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural Oak |
| Style | Modern |
| Collection | Newport |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Newport Storage Drawer – 2PC
Newport Leg Dining Table
Newport Gentleman’s Chest
Newport Sofa Back Table
Newport Ladder Chair
Newport Drop Leaf Table
Newport 85″ TV Console
Newport End Table
Newport Coffee Table
Newport King Bed
Newport Trestle Table
Newport Nightstand
Dovetail Dining Horizontal Slat Side Chair
| Dimensions | 18.5 × 22 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Marquez Chair
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 25 × 45.5 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Circa Dining Chair
| Dimensions | 21 × 22.5 × 29.75 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Modern |
Rowanbeck Dining Chair
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.75 × 32 × 25.25 in |
| Color | Ivory, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Contemporary lifestyle design. Made of hardwood solids and Oak veneer. Rich layered black finish on textured wood grain surface. Collection is inspired by Art Deco designs with trend-right curved silhouettes. Table features an oval design and architectural inspired table pedestal. Can seat up to 8 people. Dining chair features an ultra sleek bent plywood back for contoured comfort and a cushion seat covered in a herringbone patterned gray fabric. D821-02A fully upholstered bucket chair is made with engineered wood frames and covered with an ivory colored bouclé fabric. Set on casters for easy mobility. Server features 3 glass cabinet doors, interior shelving, rounded case design and tapered legs. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dovetail Dining Upholstered Side Chair Oatmeal Fabric – 755-030B
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.25 × 18.5 × 37 in |
| Brand | Artisan & Post |
| Color | White |
| Detail Color | Bleached White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dovetail Dining |
| Features | Fabric |
Linea Bench
| Dimensions | 18 × 18 × 19.25 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Greige |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Linea |
| Features | Fabric |
Aruba Chair
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 21.25 × 46.25 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Aruba |
| Features | Fabric |
Mayer Dining Side Chair
| Dimensions | 23.75 × 19.5 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Contemporary |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.