Aventura Nightstand
Dimensional pyramid shaping draws all eyes to the Aventura nightstand. A bow front design offers two drawers with tab pulls. Added function includes a two-port USB charging system on the back of the case. A Marcona finish adds a chic but rustic look as the perfect final touch.
Product Details
| Cubes | 14.58 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 318 Marcona |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 28 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Aventura |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 139.0 |
| Total Shipping Weight | 139.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Bow front | Yes |
| Cathedral-cut white oak solids & veneers in Marcona finish | Yes |
| Metal tab drawer pulls in Frosted Nickel finish | Yes |
| Two-port USB charging system on back of case | Yes |
| Two soft-close drawers with dimensional pyramidical shape on fronts | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Depth | 19.75 in (50.16 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Width | 28 in (71.12 cm) |
| Qty On Hand | 4 |
| Dimensions | 19.75 × 28 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Aventura |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Aventura Side Chair
| Dimensions | 24.5 × 21 × 37.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Aventura Dining Table
Aventura Bench
| Dimensions | 18.44 × 60.38 × 18.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Frosted Nickel |
| Style | Contemporary |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Aventura Bench
| Dimensions | 20 × 20 × 19.63 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Aventura Panel Bed Queen
| Dimensions | 88.75 × 67.25 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Aventura Panel Bed California King
| Dimensions | 92.88 × 81.63 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Transitional |
| Bed Size | California King |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Aventura Arm Chair
| Dimensions | 25.25 × 26.38 × 37.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Marcona |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Aventura |
| Features | Fabric |
Aventura Mirror
Aventura Buffet
Aventura Side Table
Greer Three Drawer Nightstand
Parota Nova 2 Drawer Nightstand
Emery Three Drawer Nightstand
Antique 2 Drawer Nightstand
Cameron Three Drawer Nightstand
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Tribeca Nightstand
Crosby One Drawer Nightstand
Arlyn Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.