Curata One-Drawer Nightstand
With a sophisticated and modern simplicity, the Curated Nightstand mixes materials of White Oak Veneers in a Midnight finish, brass-colored metal and glass for a curated chic look in an organic color palette. The single drawer with its two horizontal brass pulls looks like it is floating between the brass frame and the glass top for an architectural appeal.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 32.50 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 110.01 |
| Carton Width | 37.25 |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 28W x 13.5D x 5.25H |
| Drawer Handle Finish | Brushed Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 28.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers, Metal and Glass |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 34.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 79.59 |
| Image Role Data | {“1600_90016_drawer”:[“Detail Image 1″],”1600_90016_DKW_room”:[“Room Image 1″],”1600_90266_016_009A_011_DKW_room”:[“Room Image 2″],”1600_90016_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],” |
| Weight | 79.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 34 × 28 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Curata 72in Round Dining Table
Curata Mobile File
Curata Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Curata Buffet/Credenza
Curata Writing Desk
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
Curata Pub Table
Curata Upholstered Bar Stool
Curata Upholstered Bench
Casual Dining Curata Round Dining Table Base
Curata Upholstered Chair
Casual Dining Curata 72in Round Dining Table Top
Foundations Nightstand
Parota Nova 2 Drawer Nightstand
Crosby One Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Foundations Nightstand
Menton Nightstand
Cameron Three Drawer Nightstand
Slade One Drawer Nightstand
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Linea Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.