East Hampton Nightstand
The East Hampton nightstand maintains a minimalist sensibility, while its elegant lines and refined proportions reveal a subtle sophistication. Achieved through meticulous craftsmanship, a Cerused Linen finish highlights the linear wood grain of the quartered ash veneers. Shaped in rectangles with a gentle concave form, the hardware is forged in die-cast nickel-plated zinc with an Aged Silver finish, adding texture and a delicate luster. Details such as wood beading and metal ferrules contribute to the refined aesthetic.
Product Details
| Cubes | 29.24 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 395 Cerused Linen |
| Overall Product Height | 29.5 |
| Overall Product Width | 36.25 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Neo Traditional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | East Hampton |
| Rooms | Bernhardt_East-Hampton_2019_Catalog-0028.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 123.0 |
| Total Shipping Weight | 123.0 |
| Website Material | Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Three drawers | Yes |
| Wood beading around top | Yes |
| Ash solids and veneers in Cerused Linen finish with metal ferrules on legs | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Depth | 20.13 in (51.13 cm) |
| Height | 29.5 in (74.93 cm) |
| Width | 36.25 in (92.08 cm) |
| Qty On Hand | 72 |
| Dimensions | 20.13 × 36.25 × 29.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Linen |
| Style | Transitional |
| Collection | East Hampton |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
East Hampton Dining Table
East Hampton Desk
East Hampton Panel Bed King
| Dimensions | 87.13 × 85.88 × 70 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Linen |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | East Hampton |
| Features | Fabric |
East Hampton Side Chair
| Dimensions | 24.5 × 20.5 × 38.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Linen |
| Style | Transitional |
| Collection | East Hampton |
| Features | Fabric |
East Hampton Arm Chair
| Dimensions | 24.5 × 24.38 × 38.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Cerused Linen |
| Style | Transitional |
| Collection | East Hampton |
| Features | Fabric |
East Hampton Side Table
East Hampton Tall Drawer Chest
East Hampton Nightstand
East Hampton Drawer Chest
East Hampton Nightstand
Foundations Nightstand
Foundations Nightstand
Dorsey One Drawer USB-charging Nightstand in Granola
Warner Three Drawer Nightstand
Dovetail Night Stand – 754-227
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 26 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sun Bleached White |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Antique 2 Drawer Nightstand
Foundations Nightstand
Tribeca Nightstand
Greer Three Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.