San Mateo Nightstand | White
Solid wood bedroom suite available in four classic finish colors – Tuscan, Rustic White, Gray, and Wheat. Storage and standard bed rails in queen and king sizes plus four case piece options give plenty of room for organization. A gorgeous bedroom set that will last in function and style.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Tuscan, Rustic White, Gray, and Wheat Finish Options | Yes |
|---|---|
| Solid Wood | Yes |
| Select Hardwoods and Birch Veneer Plywood | Yes |
| 5 piece drawer construction with English Dovetail | Yes |
| Full Extension drawer glides | Yes |
| Bottom drawer features Cedar lined bottom panels | Yes |
| Construction | Rubberwood & Select Hardwood |
| Material | Wood |
| Product Dimensions | 23″W x 17″D x 28.75″H |
| Weight | 62 Lbs. |
| Cube | 9.6 |
| Style | Transitional |
| Warranty | Limited 1 Year |
| Finish | Rustic White |
| Collection | San Mateo |
| Product Cube | 9.6 |
| Carton Weight | 61.6 |
| Product Weight | 46.2 |
| Color Code | RWH |
| Color Name | Rustic White |
| Carton Dimensions | 26″W x 20″D x 32″H |
| Tuscan, Rustic White and Gray Finish Options | Yes |
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 23 × 28.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Rustic White |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
San Mateo Credenza | Gray
San Mateo Nightstand | Wheat
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 23 × 28.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Wheat |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Dresser | Wheat
| Weight | 235 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 60 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Wheat |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo King Storage Bed | Wheat
| Weight | 414 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 84 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Wheat |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Nightstand | Tuscan
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 23 × 28.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Queen Storage Bed | Gray
| Weight | 383 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 68 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | San Mateo Storagebed Gry_sm Br 8865qs Gray C |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Queen Standard Bed | White
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 68 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | San Mateo Queen Size Bed_sm Br 8865q Rwh C |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo 72″ Bunching Bookcase | Gray
San Mateo King Standard Bed | Wheat
| Weight | 156 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 84 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Wheat |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo 50″ Writing Desk | Gray
San Mateo Queen Standard Bed | Wheat
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 82 × 68 × 58 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Wheat |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
San Mateo Chest | Tuscan
| Weight | 198 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 40 × 52.87 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Tuscan |
| Style | Transitional |
| Collection | San Mateo |
| Features | Storage |
Crosby One Drawer Nightstand
Linea Nightstand
Foundations Nightstand
Slade One Drawer Nightstand
Emery Three Drawer Nightstand
Dorsey One Drawer USB-charging Nightstand in Granola
Balam 2 Drawer, Nightstand
Natural Stone Deep Brown/Sand Drift Nightstand
Parota Nova 2 Drawer Nightstand
Antique 2 Drawer Nightstand
Linea Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.