Tribeca Nightstand
The Tribeca nightstand pares traditional design to simpler lines and stunning rustic style. The details of natural wood are highlighted by the Aurum finish. Each of the two drawers has a textured metal pull tab in Barlow finish. A two-port USB charging unit is included.
Product Details
| Cubes | 18.64 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 333 Aurum |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 34 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Casual Traditional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Tribeca |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 132.0 |
| Total Shipping Weight | 132.0 |
| Website Material | Wood |
| White oak solids and veneers in Aurum finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Natural characteristics in the wood are a normal part of this finish and make each piece unique | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Two-port A+C USB charging unit on back of case | Yes |
| Two soft-close drawers with steel tab pulls in Barlow finish and open shelf beneath | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Qty On Hand | 19 and DC 19 |
| Width | 34 in (86.36 cm) |
| Dimensions | 19 × 34 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Transitional |
| Collection | Tribeca |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tribeca Accent Table
Tribeca Arm Chair
| Dimensions | 24.88 × 24.5 × 34.88 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Barlow |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tribeca |
| Features | Fabric |
Tribeca Panel Bed King
| Dimensions | 99.5 × 87 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Tribeca |
| Features | Fabric |
Tribeca Side Table
Tribeca Side Table
Tribeca Desk
Tribeca Panel Bed King
| Dimensions | 99.5 × 87 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Tribeca |
| Features | Fabric |
Tribeca Arm Chair
| Dimensions | 27 × 23 × 35.38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Tribeca |
| Features | Fabric |
Tribeca Console Table
Tribeca Console Table
Tribeca Tall Drawer Chest
| Dimensions | 20 × 44 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Aurum |
| Style | Modern Rustic |
| Collection | Tribeca |
| Features | Storage |
Parota Nova 2 Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Linea Nightstand
Balam 2 Drawer, Nightstand
Menton Nightstand
Foundations Nightstand
Warner Three Drawer Nightstand
Crosby One Drawer Nightstand
Antique 2 Drawer Nightstand
Serenity Balboa Two Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.