Simplicity X Back Counter Stool (2/ctn)
Our Simplicity Collection brings together classic style and solid wood construction to create a dining collection that offers a range of on-trend finishes to suit your style without breaking your budget. With its timeless design, this collection is versatile and offers endless possibilities for creating a dining space that suits your unique taste and needs.
| Weight | 22.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 18 × 41 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Caramel |
| Style | Transitional |
| Collection | Simplicity |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Simplicity Round Dropleaf Table
Simplicity X Back Counter Stool (2/ctn)
Simplicity X Back Chair (2/ctn)
Simplicity Bench
Simplicity Counter Table
Simplicity X Back Counter Stool (2/ctn)
Simplicity Round Dropleaf Table
Simplicity X Back Chair (2/ctn)
Simplicity Bench
Simplicity X Back Chair (2/ctn)
Simplicity Bench
Simplicity Counter Table
Highland Backless Stool
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 24.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Pueblo 24″ Wooden Stool
Helix Barstool
| Dimensions | 18 × 21.25 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Loft Brown Bar Stool
| Brand | International Furniture Direct |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Polyester, Wood |
| Style | Farmhouse, Rustic |
Valebeck Counter Height Bar Stool
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 37.25 × 16.75 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Leather Match, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Brock STOOLS 41435-26/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.25 × 37.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Modern |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Leah Bar Stool
| Dimensions | 24 × 20.5 × 45 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Bliss Barstool
| Dimensions | 22 × 18.5 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Darlene STOOLS 40573-30/25DB
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.