Tribeca 24″ Commercial Grade Counter Stool, Cordovan Vegan Leather
Mid-Century Modern style in a mixed-media Counter Stool, Tribeca makes every dining experience more enjoyable and stylish. A gently shaped seat and back are channeled for a retro touch that also makes the seat extra comfortable. Heavy duty metal frame ensures a stable base that is reinforced with a footrest that also makes a comfortable resting place while seated at the bar. The perfect height for 36″ high kitchen counters.
Features
| Leather | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Heavy duty metal frame | Yes |
|---|---|
| Mid-Century Modern style in a Counter Stool that features channel back and seat in a charmingly retro style | Yes |
| Fire retardant foam cushion | Yes |
| Scratch resistant powder-coated metal finish | Yes |
| Fully welded metal frame with no assembly required. Just unbox the chair and set-up your space! | Yes |
| Cold-rolled steel frame provides a strong frame with a 275 lb. weight capacity that is light enough to move easily | Yes |
| Nylon floor protectors | Yes |
| Metal footrest adds strength and comfort to the frame | Yes |
| Shaped seat makes a more comfortable seat | Yes |
| 24″ seat height Counter Stool fits 36″ high counters easily | Yes |
| Cordovan vegan leather cover replicates the look and feel of real leather with a more easy-care fabric | Yes |
| Product Size | 22 x 20.5 x 37.25 in |
| Weight | 275 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 22 × 37.25 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Detail Color | Leather |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Tribeca |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Tribeca 30″ Commercial Grade Bar Stool, Black
Tribeca 30″ Bar Stool
Tribeca 24″ Commercial Grade Counter Stool, Black
Pueblo 24″ Wooden Stool
Maddox III Counter Stool
| Dimensions | 24.25 × 19.5 × 40.75 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Marquez Barstool 24″
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.75 × 21.25 × 45.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Valebeck Bar Height Bar Stool
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 42 × 19.25 in |
| Color | Brown, Grey, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Valebeck Counter Height Stool
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 24 × 19.25 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Monroe Barstool
| Dimensions | 21 × 18.75 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | White |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Abby STOOLS 40358-26/25LFNA
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.