Urban Icon Slotback Counter Stool (2/ctn)
Description
Description
Urban Icon is a collection that combines modern accents with traditional looks. These stools feature an upholstered seat and slotback detail.
Additional information
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 19 × 41 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | UI Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Urban Nature Round Coffee Table
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 32 × 18 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Style | Industrial |
| Collection | Urban |
| Features | Storage |
Urban Icon Round Counter Table
Urban Icon Extension Dining Table
Urban Icon Round Dining Table
Urban Icon Slotback Counter Stool (2/ctn)
Urban Icon Round Dining Table
Urban Icon Slotback Chair (2/ctn)
Urban Icon Server
| Weight | 123.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 48 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | White |
| Detail Color | UI White |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
| Features | Storage |
Urban Icon End Table
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 24 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | UI Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
| Features | Storage |
Urban Icon Round Counter Table
Urban Icon End Table
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 24 in |
| Brand | Jofran |
| Color | White |
| Detail Color | UI White |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
| Features | Storage |
Urban Icon End Table
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 24 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Merlot |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
| Features | Storage |
Michael Alan Showroom
Helix Barstool
| Dimensions | 18 × 21.25 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Valebeck Counter Height Stool
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 24 × 19.25 in |
| Color | Brown, Brown/Black, Grey |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Michael Alan Showroom
Regal Barstool
| Dimensions | 20.5 × 17 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Brock STOOLS 41435-26/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.25 × 37.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Modern |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Pueblo 24″ Wooden Stool
Mayer Leather Bar Stool – Jet Black
MichaelAlan
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Maddox III Counter Stool
| Dimensions | 24.25 × 19.5 × 40.75 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.