Urban Icon Slotback Counter Stool (2/ctn)
Description
Description
Urban Icon is a collection that combines modern accents with traditional looks. These stools feature an upholstered seat and slotback detail.
Additional information
Additional information
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 19 × 41 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Merlot |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Urban Icon Server
| Weight | 123.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 48 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Merlot |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
| Features | Storage |
Urban Icon Coffee Table
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 24 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | UI Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
| Features | Storage |
Urban Icon 4pc Sofa Console
| Weight | 104 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 66 × 18 in |
| Brand | Jofran |
| Color | White |
| Detail Color | UI White |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
| Features | Power |
Urban Icon Round Dining Table
Urban Icon End Table
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 24 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | UI Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
| Features | Storage |
Urban Icon End Table
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 24 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Merlot |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
| Features | Storage |
Urban Icon Extension Dining Table
Urban Icon Round Counter Table
Urban Icon Chairside Table
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 16 × 24 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | UI Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
| Features | Storage |
Urban Icon Server
| Weight | 123.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 48 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | UI Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
| Features | Storage |
Urban Icon Slotback Chair (2/ctn)
Urban Icon Round Coffee Table
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 34 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | White |
| Detail Color | UI White |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
| Features | Storage |
MichaelAlan
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Michael Alan Showroom
Helix Barstool
| Dimensions | 18 × 21.25 × 41.5 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Escape Dining Swivel Bar Stool With Auto Return
Abby STOOLS 40358-26/25LFNA
Maddox III Counter Stool
| Dimensions | 24.25 × 19.5 × 40.75 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Bliss Barstool
| Dimensions | 22 × 18.5 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Michael Alan Showroom
Monroe Barstool
| Dimensions | 21 × 18.75 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | White |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Stone 30″ Stool in Two Tone
| Dimensions | 18.25 × 18.25 × 34.5 in |
|---|---|
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Grey |
| Features | Wood |
| Style | Farmhouse |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.