Urban Icon Electric Fireplace Media Console
Designed to work seamlessly with our occasional collections, our electric fireplaces are a beautiful blend of form and function. Echoing the same details featured in their coordinating occasional tables, each piece offers plenty of storage and media space. At the same time, dynamic, glowing flames create a cozy ambiance – no chimney required.
Features
| Storage | Yes |
|---|
| Weight | 160.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Merlot |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Urban Icon Collection 32″ Fireplace
| Weight | 71.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 32 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Merlot |
| Style | Contemporary |
| Collection | Urban |
| Features | Customizable |
Urban Icon Slotback Counter Stool (2/ctn)
Urban Icon End Table
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 24 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | UI Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
| Features | Storage |
Urban Icon Slotback Chair (2/ctn)
Urban Icon Round Dining Table
Urban Icon Slotback Chair (2/ctn)
Urban Icon Collection 32″ Fireplace
| Weight | 71.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 32 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | White |
| Style | Contemporary |
| Collection | Urban |
| Features | Customizable |
Urban Icon Round Coffee Table
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 34 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | UI Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
| Features | Storage |
Urban Icon Upholstered Bench
Urban Icon Coffee Table
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 24 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Detail Color | UI Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
| Features | Storage |
Urban Icon Round Coffee Table
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 34 × 19 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Detail Color | Merlot |
| Style | Transitional |
| Collection | Urban |
| Features | Storage |
Urban Icon Extension Dining Table
Claremont 32″ Fireplace
| Dimensions | 15 × 32 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Claremont |
| Features | Storage |
Fairview Oak 32″ Fireplace
| Weight | 75.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 32 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Fairview |
| Features | Customizable |
Painted Canyon Electric Fireplace Media Console
| Weight | 164 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 34 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Painted |
| Features | Storage |
Madison County Collection 32″ Fireplace
| Weight | 69.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 32 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | White |
| Detail Color | Vintage White |
| Style | Transitional |
| Collection | Madison County |
| Features | Customizable |
Madison County Electric Fireplace Media Console
| Weight | 153.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 64 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Madison County |
| Features | Storage |
Fairview Electric Fireplace Media Console
| Weight | 167.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Fairview |
| Features | Storage |
Cannon Valley Electric Fireplace Media Console
| Weight | 150.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 32 in |
| Brand | Jofran |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Cannon |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.