Zena 30″ Backless Bar Stool
The Zena 29-inch Backless Bar Stool offers a seamless blend of style and durability, perfectly suited for 42-inch tall counters. This stool is more than just a seating option; it’s a statement piece. Its sleek, curved acrylic seat stands out with its clear profile, adding a light and modern touch to any space while allowing the gleaming chrome base to shine. The stool’s solid iron base is not just about aesthetics; it’s a testament to strength and longevity. Reinforced by side stretchers and a robust front footrest, this stool promises stability and years of dependable use. Whether paired with the Zena Bar or placed at your kitchen counter, this bar stool is guaranteed to elevate the look of your space.
Product Details
| Crafted of chrome plated iron and acrylic | Yes |
|---|---|
| The Counter Stool’s 29-inch high seat effortlessly complements 42-inch high counters, ensuring an ideal seating experience. | Yes |
| Front footrest and side stretchers provide sturdy support and stability for the 29″ seat height counter stool | Yes |
| Curved acrylic seat offers an ideal modern seating experience | Yes |
| Plastic glides help prevent scratches or mars to floors | Yes |
| Easy Assembly, all tools included | Yes |
| Built with solid iron legs to ensure lasting durability, stability, and timeless elegance for every dining experience. | Yes |
| 250 lb. weight capacity ensures durability and reliable support. | Yes |
| Product Size | 18.75 x 17 x 29 in |
| Weight | 250 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 18.75 × 29 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Silver |
| Style | Modern |
| Collection | Zena |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Mayer Leather Bar Stool – Jet Black
Valebeck Counter Height Bar Stool
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 37 × 19.5 in |
| Color | Brown, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Rustic cottage styling. D546-01 white. D546-124 black metal, rustic brown finish, beige fabric cushioned seat. D546-224 black metal, rustic brown swivel seat. D546-324 black metal and distressed vintage white finish, beige swivel seat. D546-424/430 beige fabric cushion swivel seat and rustic brown finish; metal stretcher and back frame. D546-524/530 linen colored fabric cushion with nailhead trim detail; distressed vintage white finish and black metal. D546-624/630 solid hardwood frames with antique black metal back support and footrest; swivel seat features a durable black faux leather cover with nailhead trim. D546-35 rectangle extension leaf table features an extra thick edge with book matched inlay pattern and can fit 6-8. D546-32 features 4 drawers; 2 each side, 7 bottle wine rack and 2 open shelves for display. D546-724 counter stool features a distressed black frame made with hardwood solids and a rustic brown solid pine seat that is contoured for comfort. D546-23T/B round counter height table features a sturdy post and bracket base design in a rustic black finish with a thick 48″ round top finished in a rustic brown. |
| Brand | Ashley Furniture |
Highland Backless Stool
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 18 × 24.75 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sandwash |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Highland |
| Features | Storage |
Marquez Barstool 24″
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.75 × 21.25 × 45.75 in |
| Brand | International Furniture Direct |
| Color | Brown |
| Style | Farmhouse |
| Collection | Marquez |
| Features | Fabric |
Regal Barstool
| Dimensions | 20.5 × 17 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Brock STOOLS 41435-30/24BP
| Dimensions | 20.625 × 17.875 × 41.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Gray |
| Detail Color | BP Pixel |
| Style | Contemporary |
| Collection | Brock |
| Features | Swivel |
Oslo Woven Stool
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 20.38 × 42 in |
| Brand | Intercon Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Weathered Chestnut |
| Style | Transitional |
| Collection | Oslo |
| Features | Leather |
Escape Dining Swivel Bar Stool With Auto Return
Bliss Barstool
| Dimensions | 22 × 18.5 × 43 in |
|---|---|
| Brand | Elite Modern |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather, Metal |
| Style | Modern |
Maddox III Counter Stool
| Dimensions | 24.25 × 19.5 × 40.75 in |
|---|---|
| Brand | Hekman |
| Color | Brown, Cream |
| Features | Customizable, Fabric, Uplholstered, Wood |
| Style | Traditional |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.